Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Koła Gospodyń Wiejskich

Czcionka:

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzustowie

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzustowie ma długą tradycję i sięga 1956r. Na początku działalności koło liczyło 21 członkiń, większość z nich stanowiły rolniczki. Na przestrzeni lat KGW pielęgnowało polskie tradycje, jednocześnie wywierało silny wpływ na rozwój wsi, prowadząc kursy gotowania, racjonalnego żywienia, haftu, kroju i szycia. W latach 1973-1983 koło organizowało dziecińce wiejskie zapewniające opiekę dzieciom w okresie żniw oraz zajmowało się dystrybucją piskląt i pasz dla drobiu. W 1984r. przy kole zawiązał się ludowy zespół obrzędowy „Brzustowianki”, którego celem było podtrzymanie zwyczajów, tradycji i pieśni ludowych regionu opoczyńskiego. Zespół wykonywał przedstawienia tematyczne, w których zawarte były obrzędy i zwyczaje ludowe tj. oczepiny panny młodej, pożegnanie wianka, sianokosy, chrzciny, zwyczaje ostatkowe, dożynki, kolędnicy, szopka noworoczna. W 1989 r. Zespół brał udział w Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie zdobywając zaszczytne wyróżnienie. Występowali również w rozgłośni Radia Łódź, Kielce, Warszawy w programie „Pod kogutkiem”. Po kilkunastu latach członkowie zespołu „Brzustowianki” odłączyli się od KGW. Panie nie posiadające talentów muzycznych uczestniczyły w konkursach promujących regionalne potrawy, rękodzieło i twórczość ludową. Członkinie kładły duży nacisk na promowanie dziedzictwa kulturalnego, popularyzując regionalne potrawy i ekologizację wsi. Gospodynie swoje zdolności manualne przekładały na wykonywanie palm, pisanek, pięknych kwiatów, pająków, ozdób z bibuły, wyrobów ze słomy oraz robótek szydełkowych. Prowadziły warsztaty twórcze - rękodzieła artystycznego w Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu, w szkołach i świetlicach wiejskich. Gospodynie aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Gminy Inowłódz oraz powiatu tomaszowskiego, chętnie wyjeżdżają na festyny i jarmarki, podczas, których prezentują swoje wyroby rękodzieła artystycznego, jak również potrawy regionalne.

Do sukcesów KGW należą:

  • udział w Festiwalu Masła w Lubochni (2007r. – 2012 r.),
  • udział w Powiatowym Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych w Będkowie (2005r. – 2013r.),
  • udział w Powiatowym Konkursie Darcia Pierza w Rzeczycy (2003r. – 2013r.),
  • udział w Powiatowym Miodobraniu w Żelechlinku (2008r. – 2013r.),
  • udział w Powiatowym Konkursie Kiszenia Kapusty w Budziszewicach (2007r. – 2012r.),
  • udział w Powiatowym Konkursie Potraw Regionalnych w Czerniewicach (2004r.), (2007r.),
  • udział w Powiatowym Brzustowskim Święcie Ziemniaka (2006r. – 2013r.),
  • udział w Dniach Inowłodza,
  • udział w Jarmarkach Spalskich,
  • przygotowywanie bogatej aranżacji stoiska Gminy Inowłódz podczas Dożynek Prezydenckich w Spale (2005r.).
  • udział w konkursach: na najlepszy bigos staropolski oraz powidła śliwkowe organizowane podczas Dożynek Prezydenckich (2011r.), (2013r.)

Członkinie społecznie, kontynuują dzieło swoich prababek przekazując je młodszym pokoleniom, w ten sposób przyczyniają się do rozwoju wsi jak również gminy i powiatu. Do dziś żyją pierwsze działaczki koła, które stanowią skarbnice wiedzy na temat historii wsi Brzustów oraz jej obyczajów. KGW ściśle współpracuje z władzami Gminy Inowłódz, Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu, Publiczną Szkołą Podstawową w Brzustowie, OSP w Brzustowie, Stowarzyszeniem „Aktywny Brzustów”, Stowarzyszeniem „Dolina Pilicy”, Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Mazowieckim i w Opocznie oraz Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim.

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzustowie

Utworzono dnia 07.08.2014, 15:39

Zegar

Imieniny

KASZTELANIA INOWŁODZKA