Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Zespoły Ludowe

Czcionka:

 

Zespół Ludowy „Brzustowianie”

Zespół Ludowy „Brzustowianie” jest zespołem amatorskim, swoją działalność rozpoczął w 1984 roku pod nazwą „Brzustowianki”. Na początku działalności instruktorem zespołu była pani Barbara Walasik - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Brzustowie, a doradcą pan dr Jan Łuczkowski - dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie. Pierwsze występy zespołu skierowane były dla miejscowej ludności, następnie dla wczasowiczów w Spale i w Inowłodzu, dopiero w późniejszych latach zespół zaczął uczestniczyć w różnych przeglądach i konkursach o randze powiatowej i wojewódzkiej.

Od lutego 2006 roku kierownikiem i instruktorem zespołu jest pan Wiesław Kopacz, który organizuje próby, spotkania, układa scenariusze, choreografię oraz starannie przygotowuje zespół do występów. Obecnie do zespołu należy 21 osób, a jego członkowie występują w strojach opoczyńskich z pewnymi elementami stroju rawskiego. Repertuar zespołu stanowią pieśni, przyśpiewki ludowe zasłyszane i zaczerpnięte ze środowiska lokalnego, które prezentują autentyczny folklor, tradycyjne obrzędy oraz tańce ludowe.

Artyści ludowi prezentują swoje autorskie programy podczas uroczystości ludowych, patriotycznych, imprez lokalnych, gminnych oraz powiatowych m.in. na: obchodach Dni Gminy Inowłódz, Jarmarkach Spalskich, Gminnym Koncercie Kolęd, Powiatowym Święcie Ziemniaka, Powiatowych Ostatkach.

Dzięki swojej sumiennej i ciężkiej pracy zdobywają popularność i są rozpoznawalni w całym powiecie tomaszowskim i województwie łódzkim. Mamy nadzieję, że zespół nadal będzie się rozwijał, a do jego grona dołączy lokalna młodzież dla której praca w zespole będzie doskonałą lekcją etnografii i polskiej kultury ludowej.

W tym roku zespół obchodził jubileusz 30-lecia działalności.

Zespół Ludowy "Królowianie"

Zespół powstał 1980 roku, przy Kole Gospodyń Wiejskich w Królowej Woli pod nazwą „Królowianki”. Swój repertuar czerpią z korzeni rodzimego folkloru, przekazując go następnym pokoleniom. Już poprzez pierwsze występy, które odbywały się na terenie Gminy Inowłódz zespół swoją autentycznością i naturalnością zyskał akceptację w środowisku i wśród władz lokalnych Gminy. Efektem pracy zespołu są jego liczne odznaczenia, nagrody, wyróżnienia. Zespół może poszczycić się szerokim dorobkiem artystycznym, którego nie sposób wymienić w tak krótkim czasie. Do najważniejszych należą

- „Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej w Sieradzu „Od Kujawiaka do Oberka”- I miejsce

- „Przyśpiewka Ludowa” Przedbórz- I miejsce

- Sukces Kapeli Kieliszka z zespołu „Królowianki” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą - wyróżnienie 2004r.

- Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w 2005 roku w Toruniu.

- Wielkim i znaczącym wydarzeniem dla zespołu w 2010 r był fakt nadania przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

-  Powiatowe Ostatki w Rokicinach – I miejsce 2012r.

- Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Chorzęcinie „Pilica tańcem i pieśnią malowana” – Wyróżnienie 2013 r.

Ci wspaniali ludzie już ponad 30 lat tworzą i ciągle doskonalą piękno ginącego folkloru poprzez śpiew, taniec oraz barwne stroje. W ten sposób propagują
i podtrzymują piękne tradycje kulturowe regionu Rawsko – Opoczyńskiego.

Kierownikiem zespołu jest Anna Kowalczyk a instruktorem zespołu jest Jerzy Kopczyński. Zespół ściśle współpracuje z władzami gminy. Mecenat nad zespołem sprawuje Gminne Centrum  Kultury w Inowłodzu.

Zespół „Królowianie” wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

„Cekinki”

Cekinki to nazwa Gminnego  Dziecięcego Zespołu Ludowego, który powstał w maju 2011r. Instruktorem zespołu  jest Zbigniew Kosylak. W skład grupy wchodzi 18 dzieci. Głównym założeniem zespołu „Cekinki” jest kultywowanie tradycji ludowych w śpiewie i tańcu. Pierwszy występ zespołu miał miejsce w  lipcu 2011r. podczas obchodów Dni Gminy  Inowłódz. „Cekinki” co roku  uczestniczą w powitaniu Pary Prezydenckiej na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Zespół występował na Gminnym Koncercie Kolęd, podczas Jarmarków Spalskich, na Gminnej Sobótce w Inowłodzu. 

Młodzi artyści kilkakrotnie śpiewem i tańcem uświetniali Powiatowe Święto Ziemniaka w Brzustowie. Dużym wyróżnieniem dla młodego zespołu był występ podczas podsumowania koncertu Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski w 2012 roku, a w 2013 roku Cekinki wystąpiły podczas Przeglądzu Zespołów Folklorystycznych „Pilica Tańcem i Pieśnią Malowana” w Chorzęcinie.

Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy "Cekinki"

Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy

Zespół Ludowy "Królowianie"

Zespół Ludowy

Zespół Ludowy "Brzustowianie"

Zespół Ludowy

Zegar

Imieniny

KASZTELANIA INOWŁODZKA