Lokalni Twórcy
A oto twórcy ludowi Gminy Inowłódz:
Zbigniew Szczot
rzeźba w metalu, kompozycja przestrzenna (drewno)
Pierwsze prace zaczął tworzyć jeszcze jako nastolatek, działając w Kole Metaloplastycznym w Łodzi. Następnie rozpoczął działalność związaną z harcerstwem, gdzie obserwując naturę stworzył piękne totemy. Z kolei zainspirowany historią zaczął wykonywać różnorodne ozdoby z metali kolorowych, drewna i kamienia. Najbliższe Jego twórczości są stare herby i maski. Ostatnimi czasy wykorzystuje drewno naturalnej postaci do uzyskania kompozycji przestrzennej. Posiada dwa patenty wydane przez Departament Badań Patentowych:
- zasobnik na drewno (wzór przemysłowy)
- łóżko (wzór użytkowy)
Aleksander Dutkiewicz
wycinankarstwo
Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach ludowych. Umiejętności rękodzieła ludowego przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Ślady tworzenia sztuki ludowej w rodzinie Pana Aleksandra sięgają co najmniej czterech pokoleń - końca drugiej połowy XIX wieku. Pierwsze sukcesy osiągał już w wieku - wyróżnienie w konkursie "Wycinanka Ludowa", które zadecydowała o dalszej twórczości. Przez 45 lat działalności Pan Aleksander liczne wyróżnienia i nagrody. Jego wycinanki przedstawiają tradycyjne "rózgi" rawskie, ażurowe koła, a także kwadraty w kolorach: czerwonym, zielonym, czarnym i fioletowym. Posiada ich około 300 sztuk. Poza wymaganymi wzorami, wycina również okazjonalne motywy. Pan Aleksander będąc jednocześnie twórcą ludowym i członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych bierze udział w różnego rodzaju: wystawach, kiermaszach i konkursach. Jego prace można znaleźć, m.in. Muzeach: Ziemi Rawskiej, Częstochowskim, Tomaszowie Maz., Lubelskim oraz Piotrkowie Tryb. Współpracuje z Łódzkim Domem Kultury, Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu, Stowarzyszeniem Dolina Pilicy oraz Stowarzyszeniem Aktywny Brzustów.
Aleksandra Koselak
wiersze, malarstwo
Od roku 1981, mieszkanka wsi Brzustów, gdzie pracuje w Szkole Podstawowej jako nauczycielka. Lubi swoją pracę, wieś - gdzie osiadła i poznała swojego męża, lubi ludzi. Pani Aleksandra maluje, a Jej ulubionym motywem są kwiaty. Również pisze, przede wszystkim humorystyczne wierszyki okolicznościowe dla przyjaciół. Tworzy także wierszyki i scenariusze dla Gminnego Dziecięcego Zespołu Ludowego "Cekinki", zaś inspiracją do pracy są przyśpiewki ludowe.
Jerzy Miś
poeta
W latach 1970 - 2007 mieszkał w Rudzie Śląskie, gdzie pracował jako górnik. Po przejściu na emeryturę, mając mnóstwo wolnego czasu zaczął rozwijać swoje talenty, a dokładniej od 2000 roku rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Początkowo były to żarty, satyryczne rysunki oraz składanki obrazkowe, później pojawiło się pisanie fraszek i wierszy. Od 2007 roku mieszka w Żądłowicach (gm. Inowłódz), jednak Śląsk był zawsze drugim domem dla Pana Jerzego, skąd czerpał inspiracje do tekstów, w których pisze o pracy górników i życiu w tym rejonie Polski. Z kolei obecne miejsce zamieszkania w otoczeniu pięknej przyrody, malowniczych krajobrazów i życia wiejskiego, daje duże możliwości pisania i fotografowania. Swoją twórczość wykorzystuje także do pokazów multimedialnych. Uczestniczy w wystawach organizowanych przez grupę Artystów Ziemi Inowłodzkiej, której jest członkiem.
Krystyna Kozera
haft, bibułkarstwo
Urodzona w 1946 r., związana z gajówką Antoniów, Kraśnicą, Inowłodzem, Łodzią i Brzustowem, gdzie obecnie mieszka. Całe życie Pani Krystyny ściśle związane było z wsią, przyrodą a także pracą na roli, co odzwierciedla się w Jej twórczości. Właśnie z przyrody i kultury ludowej Pani Krystyna czerpie wzory do swojej pracy artystycznej: haftów, dzierganych serwet, czy bukietów z bibuły. Swoją wiedzą, umiejętnościami i talentem dzieli się z innymi, należąc do grupy Artystów Ziemi Inowłodzkiej, aktywnie działając w Stowarzyszeniu Aktywny Brzustów i Zagroda Artystyczna Stary Sad. Prowadzi kursy, warsztaty rękodzieła organizowane przez Stowarzyszenie Dolina Pilicy. Jej twórczością zainteresowały się Muzea: w Tomaszowie Maz. oraz Regionalne w Rawie Maz. W 2012 roku w konkursie ogłoszonym przez Muzeum w Tomaszowie Maz. pn. Bukiety i Girlandy otrzymała wyróżnienie.Prowadziła Koło Gospodyń Wiejskich, którego działalność bardzo się rozwinęła pod Jej kierownictwem. Członkinie uczestniczyły w wielu kursach, prowadziły magiel i wypożyczalnię naczyń. Działania mające na celu upowszechnianie i kultywowanie kultury ludowej są w dużej mierze zasługą Pani Krystyny. Dzięki Niej w ramach działalności KGW , w 1984 roku powstał Zespół Ludowy Brzustowianki, który niestety po kilkunastu latach odłączył się od Koła Gospodyń, a Pani Krysia skupiła wokół siebie osoby zainteresowane inną formą aktywności, promocji regionalnych potraw, rękodzieła i twórczości ludowej.
Ewa Nagórska
filc artystyczny
Pani Ewa wytwarza unikatowe tkaniny techniką filcowania. Robi to z pasji i podczas pracy odkrywa radość z kontaktu z naturą, która jest Jej bardzo bliska. Wełnę kształtuje rękoma, ni używając przy tym żadnych narzędzi. A z produktu jakim jest właśnie wełna Pani Ewa potrafi wyczarować prawdziwe dzieła sztuki - unikatowe i niepowtarzalne. Wykonuje tkaniny o bogatych fakturach i kształtach, niebagatelne i piękne. Od kiedy wstąpiła do Stowarzyszenia Dolina Pilicy może swoją pasją i umiejętnościami dzielić się z innymi. Bierze udział w różnego rodzaju imprezach promujących dorobek kulturowy oraz twórczość ludową. W ramach współpracy ze stowarzyszeniami, a zarazem instytucjami kultury występuje w roli instruktora prowadzącego warsztaty filcowania.
Henryk Elas
malarstwo, rzeźba
Pan Henryk urodził się w 1954 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Jego pierwsze prace powstawały w latach 70 - tych i były to głownie postaci wykonane w formie szkiców węglem i ołówkiem, ale również gliną. Lata 80 - te - tu zaczęły pojawiać się obrazy malowane farbami plakatowymi, przede wszystkim portrety. Co z kolei zaowocowało wystawą Pana Henryka w Arkadach (Tomaszów Maz.), już w latach 90 - tych. Malarstwo to nie jedyna pasja Pana Elasa, bowiem Jego drugą miłością jest rzeźbiarstwo, tworzy postaci i zwierzęta w drewnie. Rok 2000 to wykonanie Szopki Bożonarodzeniowej dla Kościoła w Zajączkowie. Inspiracje do swoich prac czerpie Pan Henryk z przyrody, obserwuje ludzi i wyłapuje te najbardziej charakterystyczne osoby. Zamiłowanie do malarstwa wyniósł z domu, bowiem talent odziedziczył właśnie po rodzicach, którzy również tworzyli. Obecnie w Inowłodzu, w wieży zamkowej można podziwiać wystawę autorstwa Pana Henryka. Twórca przygotował dla zamku również dwa portrety samego króla Kazimierza Wielkiego.