Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

XI Powiatowe Ostatki w Rokicinach

Utworzono dnia 15.02.2018
Czcionka:

 

13 lutego 2018 r., we wtorek, w Świetlicy Wiejskiej w Łaznowie odbyły się XI Powiatowe Ostatki ROKICINY 2018. Ostatki, zapusty oznaczają ostatnie dni karnawału, zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek. Następny dzień, czyli Środa Popielcowa, oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. 

Tradycja nakazuje, aby ostatni dzień karnawału spędzić hucznie i wesoło. Taką też była zabawa w gminie Rokiciny. Organizatorami byli: Wójt Gminy Rokiciny – Pan Jerzy Rebzda,  Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Pan Mirosław Kukliński, Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach z Panią Dyrektor Pauliną Dudek i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Rokiciny pod kierownictwem Pani Anety Waszczykowskiej.

Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia tradycji związanej z końcem karnawału, promocja gmin powiatu tomaszowskiego i integracja mieszkańców powiatu, w szczególności środowisk wiejskich.

Udział w konkursie wzięło osiem grup artystycznych i były to: "Niebrowianki" z gminy Tomaszów Mazowiecki, KGW Luboszewy z gminy Lubochnia, KGW Stanisławów Studziński z gminy Czerniewice, KGW Żelechlin z gminy Żelechlinek, "Skrzynkowianki" z gminy Ujazd, "Ludowiacy od Będkowa" z gminy Będków, Kabaret "Wcięci Przypadkiem" z Sadykierza w gminie Rzeczyca i „Brzustowianie” reprezentujący naszą gminę. W każdym zespole byli przebierańcy, wcieleni m. in. w postaci: niedźwiedzia, kozy, króla, diabła, anioła, dziada, czy baby. Każda grupa śpiewała charakterystyczne dla końca karnawału przyśpiewki ludowe. Zespołom towarzyszyli też muzycy, grający na akordeonach, bębenkach, skrzypcach i saksofonie.

Komisja konkursowa przyznała I miejsce grupie KGW Żelechlin z gminy Żelechlinek. Pozostałe drużyny zajęły równorzędne drugie miejsce, w tym „Brzustowianie” z gminy Inowłódz.

Tekst: M. Werkowska
Foto: W. Matusiak

XI Powiatowe Ostatki w Rokicinach

Utworzono dnia 15.02.2018, 10:18

Autor: W. Matusiak

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 5

W poprzednim tygodniu: 198

W tym miesiącu: 628

W poprzednim miesiącu: 543

Wszystkich: 45650

KASZTELANIA INOWŁODZKA