Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Reymontowskie Wykopki – XII Powiatowe Święto Ziemniaka

Utworzono dnia 02.10.2017
Czcionka:

30 września odbyło się XII Powiatowe Święto Ziemniaka w Brzustowie czyli Reymontowskie Wykopki pod Patronatem Starosty Powiatu Tomaszowskiego Pana Mirosława Kuklińskiego oraz Wójta Gminy Inowłódz Pana Bogdana Kąckiego. W roli głównej oczywiście ziemniak, pod różnymi postaciami. W tym roku uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Brzustowie z racji Jubileuszu 650 – lecia Brzustowa. Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonali: Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Pan Dariusz Kowalczyk wraz z Wójtem Gminy Inowłódz Panem Bogdanem Kąckim. Na scenie rys historii Brzustowa przedstawiła Pani Jadwiga Warczyk Sołtys Sołectwa Brzustów. Następnie głos zabrała Pani Sławomira Bogacz – Mochola, nawiązując do wydanej na okoliczność jubileuszu publikacji pt. „Brzustów 1367 – 2017, 650 lat historii”. Źródłem wydawnictwa był spis historii Brzustowa, przygotowany w III tomach przez męża Pani Sławomiry, Pana Ryszarda Bronisława Mocholę. Pomimo tego że nie mieszkał w Brzustowie zgłębiał jego historię. Do ostatnich dni Jego marzeniem było aby wydać książkę.

W dalszej części programu na scenie podsumowano konkursy powiatowe. Komisja wyłoniła zwycięzców w Konkursie na Reklamę Ziemniaka, do którego przystąpiło 8 reprezentacji KGW. I miejsce zajęło KGW Luboszewy z gminy Lubochnia. Z kolei największego ziemniaka zgłosił Pan Piotr Bojdo z Bobrowca, gm. Rzeczyca. Zwyciężył ziemniak o wadze 1,20 kg. Rozstrzygnięto również gminny konkurs plastyczny pn. „Co się na miedzy zdarzyć może – karta do albumu” organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Brzustowie. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: w kategorii gimnazjum: I m - Karina Sarnecka, w kategorii kl. IV-VII / szkoły podstawowe: I m – Julia Sadłowska ( Brzustów), w kategorii kl. II-III I m – Zuzanna Paduch (Brzustów), w kategorii przedszkole, O – I: I m – Maksymilian Moruś (Inowłódz) oraz I m – Amelia Sadłowska ( Brzustów). Ponadto wszyscy najmłodsi (przedszkolaki i 0) otrzymali wyróżnienia. Nagrody w tym konkursie ufundował Wójt Gminy Inowłódz.  Wręczone zostały także puchary zwycięzcom powiatowego konkursu w rzucie gumofilcem, który przeprowadzony został w czterech kategoriach: VIP – I miejsce zajął: Pan Bogdan Kącki Wójt Gminy Inowłódz z rzutem na odległość 25 m, w kat. mężczyzn najdalej rzucił, bo aż 30,70 m Pan Arkadiusz Sobolewski, w kat. kobiet najlepsza była Pani Wiktoria Wajszczyk z rzutem 21,20 m, a wśród dzieci: Emanuel Jarząbek w rzucie na odległość 21 m. 

W bloku ludowym na scenie zaprezentowały się lokalne Zespoły Ludowe: „Królowianie” i „Brzustowianie” oraz Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”. Ponadto wystąpili: „Ciebłowianie”, „Niebowianki”, „Kraśniczanki” i „Dębowianki”.

Wśród tegorocznych gwiazd wieczoru zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Liblinie „JAWOR” oraz Grupa INOROS.

Zespół działa już od 1960 r. Jego Ojcami założycielami byli Józef Dzik – choreograf i Bogusław Szot – chórmistrz. Przez ponad pół wieku działalności artystycznej Zespół może poszczycić się bardzo szerokim programem, tańców narodowych i regionalnych z terenów niemal całej Polski oraz widowisk obrzędowych: „Wesele Lubelskie”, „Zapusty”, „Wyzwoliny na Kosiarza” czy historyczno – patriotycznych – „Nie Zginęła”. Swój program Jawor prezentował na prawie 5000 koncertach krajowych oraz zagranicznych. Wielokrotnie z powodzeniem reprezentował Polskę na wszystkich kontynentach realizując 118 wyjazdów zagranicznych do ponad 50 krajów. Z kolei grupa INOROS to wybuchowa mieszanka muzyków, którzy w 2006 roku połączyli swe siły tworząc przy tym grupę folkowo/rockową. Zespół tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat. Początkowa twórczość zespołu ograniczała się do grania lokalnych bankietów, uroczystości okolicznościowych oraz koncertów. 2011 roku zespół spontanicznie bierze udział w programie rozrywkowym Must Be The Music Tylko Muzyka - nadawanym na antenie Polsatu – wykorzystuję swój uśpiony potencjał i odnosi wielki sukces dochodząc aż do finału. Od tego momentu zaczyna odnosić coraz większe sukcesy.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom uroczystości moc atrakcji towarzyszących, a tu m.in.: wystawę zdjęć pt. „Wieś ze starej i nowej fotografii”, animacje dla dzieci, degustacje potraw ziemniaczanych oraz ognisko z pieczonymi ziemniakami.

Tegoroczne święto odbyło się pod nazwą „Reymontowskie Wykopki” w związku z wojewódzkimi obchodami Roku Reymontowskiego, bowiem w tym roku przypada 150 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta, którego życie i twórczość były silnie związane z naszym regionem. Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu uzyskało dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektu kulturalnego.

Wójt Gminy Inowłódz składa serdeczne podziękowania „SPONSOROWI GŁÓWNEMU” XII Powiatowego Święta Ziemniaka:

PAŃSTWU WANDZIE I PIOTROWI KOPACZOM OKRĘGOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW P.P.H.U. ”TRANS-PIK” W TOMASZOWIE MAZ., którzy oprócz znacznego wsparcia finansowego zapewnili podczas imprezy atrakcje dodatkowe na stoisku firmy, m.in.: animacje i pluszaki dla najmłodszych, poczęstunek oraz konkurs na hasło reklamowe firmy.

Podziękowania dla sponsorów i darczyńców:

PANA KAZIMIERZA MOCHOLI ZAKŁAD BETONIARSKI BRZUSTÓW

PAŃSTWA WIOLETTY I JAROSŁAWA KRAWCZYK ZAKŁAD BETONIARSKI JARBET BRZUSTÓW

PANA ERNESTA RYCHTERA FIRMA ANNER BHP 

PANA ADAMA SOJKI ROLDROB S.A. TOMASZÓW MAZOWIECKI

PANA MICHAŁA WIETESKI AGRO-FOOD BIS GORTATOWICE GMINA CIELĄDZ

PANA IRENEUSZA KNAPA FHU ISZAS UJAZD

PANA MIECZYSŁAWA STASIOŁKA ZAKŁAD KAMIENIARSKI OJRZANÓW

PANA ŁUKASZA GOSZKIEWICZA KRUSZMAKS KANICE

PANA MARIANA GOŹDZIKA FHU ELEKTRO-INSTAL TOMASZÓW MAZOWIECKI

PAŃSTWA ELŻBIETY I ANDRZEJA SZYMAŃSKICH KELMES S.J. TOMASZÓW MAZOWIECKI

PANA ROBERTA PELIŃSKIEGO FHU ROB-BUD KRÓLOWA WOLA

PANA MIROSŁAWA CHOLEWY USŁUGI REMONTOWO BUDOWLANE RZECZYCA

HOTELU MOŚCICKI****RESORT & CONFERENCE SAPŁA

PANA MARIUSZA CHACHONIA GRUPA PROJEKTOWA TM ARCHITEKCI TOMASZÓW MAZOWIECKI

PANI MONIKI KOSELAK MINERAL PL BRZUSTÓW

PAŃSTWA EDYTY I DANIELA WAWRZYNIAK PROEM ZAKO ZAKOŚCIELE

PAŃSTWA ILONY I AHMETA YIGIT PERFUMERIA EYFEL GALERIA TOMASZÓW MAZOWIECKI

PANA MARCINA WARCZYŃSKIEGO TRANSPORT DREWNA BRZUSTÓW

PANA MARKA  KOSELAKA PHP KOSELAK WĄWAŁ

PONADTO DLA: 

PAŃSTWA TERESY I JERZEGO PAZUREK

PAŃSTWA HALINY I JERZEGO ZIĘBA

PAŃSTWA EDYTY I SŁAWOMIRA WARCZYŃSKICH

PAŃSTWA DOROTY I ZBIGNIEWA WARCZYK

PAŃSTWA ILONY I MIROSŁAWA SADŁOWSKICH

PAŃSTWA DANUTY I PIOTRA WIKTOROWICZ

PAŃSTWA JADWIGI I DARIUSZA CIEŚLIKIEWICZ

Tekst: M. Werkowska, Foto: A. Ciołak

 

Reymontowskie Wykopki – XII Powiatowe Święto Ziemniaka

Utworzono dnia 02.10.2017, 13:21

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 160

W tym miesiącu: 766

W poprzednim miesiącu: 529

Wszystkich: 34855