Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Gminne Obchody Odzyskania Niepodległości.

Utworzono dnia 12.11.2021
Czcionka:

 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, godność i niepodległość.

11 listopada to dzień szczególny dla wszystkich Polaków. W całym kraju święto niepodległości jest upamiętniane poprzez różnego rodzaju uroczystości.

W Gminie Inowłódz obchody11 listopada rozpoczęły się o godz. 09.00, uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Inowłodzu. Na zaproszenie Wójta Gminy Inowłódz Bogdana Kąckiego przybyły delegacje radnych, sołtysów, przedstawiciele OSP, stowarzyszeń, szkół, pracownicy kultury i urzędu gminy, reprezentacje instytucji współpracujących z samorządem, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy. Wyjątkową oprawę święta zapewnił także udział pocztów sztandarowych reprezentujących, placówki oświatowe i Ochotnicze Straże Pożarne oraz jeźdźcy konni ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni, na czele z pocztami sztandarowymi oraz jeźdźcami konnymi udali się ulicami Inowłodza do parku z „pamiątkową płytą” poświęconą rozstrzelanym mieszkańcom Inowłodza i okolic, gdzie uczestnicy uroczystości odśpiewał Hymn Narodowy. Następnie w przemówieniu okolicznościowym wystąpił Wójt Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki.
Kolejną częścią uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku przez przedstawicieli władz samorządowych Gminy Inowłódz oraz przybyłych licznie delegacji. Podczas uroczystości wartę honorową pełnili harcerze Hufca ZHP Inowłódz. Po części oficjalnej uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się do Sali OSP w Inowłodzu na program artystyczny przygotowany przez Gminny Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy Cekinki pod kierownictwem Pana Zbigniewa Kosylaka w wspaniałym koncercie pieśni patriotycznej. Po każdym utworze rozbrzmiewały gromkie brawa, a na zakończenie miały miejsce owacje na stojąco i prośby o zagranie na bis. Obchody Święta Niepodległości były nie tylko chwilą powagi i zadumy, ale także radości z faktu, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.
Wójt Gminy Inowłódz składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tak ważnym dla Polski święcie - 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Tekst/Foto: Emilia Karwat

 

 

Gminne Obchody Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 12.11.2021, 10:00

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2

W poprzednim tygodniu: 152

W tym miesiącu: 683

W poprzednim miesiącu: 1374

Wszystkich: 84189

KASZTELANIA INOWŁODZKA