Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Dożynki Prezydenckie w Spale - 2019

Utworzono dnia 02.10.2019
Czcionka:

W dniach 14-15 września 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda wraz z małżonką, Pierwszą Damą RP Panią Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Spalskich Dożynkach Prezydenckich, które nieprzerwanie od wielu lat dzierżą miano jednego z największych wydarzeń w regionie.

Wszyscy doskonale wiemy, a przynajmniej powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak ważny to czas dla rolników i wszystkich, którzy korzystają z efektów ich pracy. W Święto Plonów mamy okazję podziękować wszystkim, dzięki którym na naszych stołach goszczą najsmaczniejsze i najznakomitsze specjały. Dożynki to czas radości, dziękczynienia a także podsumowania sezonu rolniczego, który w tym roku dostarczył dla rolników wielu burzliwych momentów i wymagał od nich wiele wysiłku. Najważniejsze podziękowania i życzenia płyną do wszystkich rolników z Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, gdyż wygłaszane są przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który jak co roku, docenia wkład wszystkich pracujących w swoich gospodarstwach.

Tegoroczne Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie, w sobotę. 14 września na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale można było podziwiać najpiękniejsze wieńce dożynkowe, które rywalizowały o uznanie i nagrodę Prezydenta RP. Tytuł tego najpiękniejszego otrzymał wieniec przygotowany przez reprezentację Województwa Świętokrzyskiego. Na małej scenie wystąpił również Zespół Ludowy „Brzustowianie”.

W sobotę i niedzielę można było podziwiać miasteczko regionów, znajdujące się na terenie COS-u, gdzie pięknie zaprezentowały się stoiska województw. Gmina Inowłódz przygotowała swoje stoisko dzięki min. Kasztelanii Inowłodzkiej na czele z Kasztelanem Inowłodzkim, Panem Piotrem Pastusiakiem. Podziwiać na tym stoisku można było również wystawę wycinanki ludowej Pana Aleksandra Dutkiewicza a także wystawę metaloplastyki Pana Zbigniewa Szczota. W centrum zaś, na wszystkich odwiedzających Spałę czekało drugie stoisko Gminy Inowłódz, przygotowane przez Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu z Panią Agnieszką Ciołak, Dyrektorem GCK na czele, przy współpracy z Panią Lidią Kacprzak, sołtysem Sołectwa Inowłódz, które zaprezentowało walory naszej gminy wraz ze stoiskami innych gmin z terenu powiatu tomaszowskiego oraz różnorodnymi stoiskami promocyjnymi. Najmłodsi mogli skorzystać z Krainy Zabaw.

Główne uroczystości z udziałem Pary Prezydenckiej odbyły się w niedzielę, 15 września. Tradycyjnie Para Prezydencka została powitana przez Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”, przygotowany przez Pana Zbigniewa Kosylaka. Następnie została odprawiona uroczysta, dożynkowa Msza Święta w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Oprawę muzyczną przygotował Chór Gminy Inowłódz, któremu akompaniował zespół instrumentalny pod batutą Pana Zbigniewa Kosylaka. Delegacje Gminy Inowłódz złożyły dary ołtarza. Chleb został ofiarowany przez delegację z Brzustowa a więc: Grażynę Wójciak i Mariusza Kowalskiego. Kosz z warzywami ofiarowała delegacja z Królowej Woli: Radosław Kośka i Marzena Kośka. Kosz owoców złożyła delegacja z Parafii Spała: Barbara Pichola, Maria Pichola, Sławomir Pichola. Kwiaty ofiarowała delegacja Młodzieżowej Rady Gminy Inowłódz: Patrycja Piechna, Weronika Badowska i Igor Goska. Delegacja z Zakościela a więc: Piotr Kamiński, Ryszard Goska i Bogusław Monik ofiarowała kosz z miodem. Po Mszy Świętej orszak dożynkowy z Parą Prezydencką na czele, udał się na teren Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, gdzie miał miejsce ceremoniał dożynkowy. Niesamowity występ  zaprezentował Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Po części oficjalnej Pan Prezydent wraz z małżonką udali się do miasteczka regionów, gdzie podziwiali pięknie przygotowane stoiska, w tym stoisko Gminy Inowłódz.

W centrum Spały wszystkich gości zabawiały zespoły prezentujące muzykę taneczną podczas Gali Disco Polo. Wystąpiły zespoły: „Baciary”, „Skaner”, „Bayera” i „Mr Sebi”. 

Przyłączając się do podziękowań i życzeń Pana Prezydenta, w imieniu Pana Bogdana Kąckiego -Wójta Gminy Inowłódz, kierujemy do wszystkich rolników serdeczne słowa podziękowania za ich trud i poświęcenie oraz składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wytrwałości i udanych zbiorów na dalsze lata ich pracy.

Tekst: Piotr Gawin/Foto: Emilia Karwat, Piotr Gawin

Dożynki Prezydenckie w Spale-2019

Utworzono dnia 02.10.2019, 10:57

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 12

W poprzednim tygodniu: 158

W tym miesiącu: 420

W poprzednim miesiącu: 698

Wszystkich: 63494

KASZTELANIA INOWŁODZKA