Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Dożynki Prezydenckie Spała 2017

Utworzono dnia 18.09.2017
Czcionka:

W dniach 16 – 17 września 2017 r. odbyło się coroczne „święto plonów” czyli
Dożynki Prezydenckie w Spale.

W uroczystościach udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda
wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą.

W sobotę na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu usytuowane zostało Miasteczko Regionów, w którym na stoiskach wszystkie województwa prezentowały to co najlepsze w ich regionie. Natomiast na scenie występowały zespoły folklorystyczne z różnych miejsc Polski, a wśród nich nasze gminne zespoły ludowe: „Brzustowianie” i Królowianie”. Jednym z najważniejszych punktów programu tego dnia był Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. W konkursie udział wzięło szesnaście wieńców, każdy z innego województwa. Komisja konkursowa w składzie: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska - doradca prezydenta RP, etnograf, socjolog, przewodnicząca komisji, Dariusz Kowalczyk - wicestarosta Powiatu, Tomaszowskiego, Wiesława Bogurat - etnograf, była dyrektor Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Michał Pająk - etnolog, adiunkt muzealny w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego i Marzena Małyska, ekspert w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz komisji.

Pierwsze miejsce i nagrodę 10 tysięcy złotych otrzymała grupa wieńcowa z województwa lubuskiego, powiatu żagańskiego, gminy Niegosławice, z miejscowości Nowa Jabłona. Drugie miejsce z nagrodą 6 tysięcy złotych, zajęła grupa wieńcowa z województwa wielkopolskiego, powiat pleszewski, gmina Gołuchów, miejscowość Tursko. A trzecie miejsce z nagrodą 4 tysiące złotych, zajął wieniec wykonany przez grupę wieńcową z województwa małopolskiego, powiat tarnowski, gmina Tarnów, miejscowość Poręba Radlna.

Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę. W centrum Spały Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudę przywitał Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki” pod kierownictwem Pana Zbigniewa Kosylaka oraz włodarze województwa łódzkiego, miasta i powiatu tomaszowskiego, gminy Inowłódz. Następnie Para Prezydencka wręczyła nagrody i dyplomy zwycięskim grupom wieńcowym i wzięła udział w mszy św. w Kaplicy Polowej. Oprawę muzyczną mszy przygotował Chór Gminy Inowłódz, a delegacje z Gminy Inowłódz złożyły dary: chleb nieśli Beata, Maja i Tomasz Janasowie, owoce: Maria Maciejczyk, Grażyna i Jan Kuta oraz Barbara, Maria i Sławomir Pichola, kosz warzyw przygotowali: Mirosława Olas, Anna Konewka, Sylwester Zając. Miody: Jadwiga Lasecka i Władysława Matusiak. A kompozycje kwiatów, młodzież z Królowej Woli: Patrycja Piechna, Monika Szmigiel i Zofia Szczepańska. Po mszy Prezydent RP z małżonką w korowodzie dożynkowym i poświęconymi wieńcami przeszli do Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie miał miejsce Ceremoniał Dożynkowy. Na scenie po wystąpieniu Prezydenta RP i Ministra Rolnictwa  we wspaniałej oprawie muzycznej zaprezentował się Zespół „Mazowsze”. Po głównych uroczystościach Prezydent RP z Małżonką odwiedził Miasteczko Regionów. Jak słusznie podkreślono tegoroczne święto obchodziło swój jubileusz, ponieważ pierwsze Dożynki w Spale miały miejsce 90 lat temu.

Tekst i foto: M. Werkowska

 

Dożynki Prezydenckie Spała 2017

Utworzono dnia 18.09.2017, 12:17

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 104

W tym miesiącu: 444

W poprzednim miesiącu: 706

Wszystkich: 42815

KASZTELANIA INOWŁODZKA