Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

AKTUALNOŚCI:

Imieniny Anieli

Utworzono dnia 05.07.2017

W IMIENIU ORGANIZATORÓW ZAPRASZAMY 
NA IMIENINY ANIELI

czytaj dalej na temat: Imieniny Anieli

10 - 11 oraz 25 Lipca 2017 r. Zamek nieczynny!

Utworzono dnia 29.06.2017

GMINNE CENTRUM KULTURY W INOWŁODZU
INFORMUJE, ŻE W DNIACH 10 - 11 ORAZ 25 LIPCA BR.
​ZAMEK BĘDZIE NIECZYNNY!

czytaj dalej na temat: 10 - 11 oraz 25 Lipca 2017 r. Zamek nieczynny!

18 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski"

Utworzono dnia 28.06.2017

W tym roku "Kolory" obejmą 21 miejscowości. I chociaż 2 projekty już za nami (preludium w Zgierzu i współorganizowany z festiwalem "Muzyka Zaklęta w Drewnie" koncert w Małopolsce), to uroczysta inauguracja odbędzie się 1 lipca w Skierniewicach.

W tym roku gramy:

1 lipca - Skierniewice

2 lipca - Rogów

8 lipca - Konstantynów Łódzki

9 lipca - Dobroń

15 lipca - Lutomiersk

16 lipca - Brzeźnio k. Sieradza

22 lipca - Warta

23 lipca - Wolbórz

29 lipca - Inowłódz

30 lipca - Wieruszów

5 sierpnia - Zelów

6 sierpnia - Siedlątków

12 sierpnia - Sieradz

13 sierpnia - Tum

19 sierpnia - Lipce Reymontowskie

20 sierpnia - Krośniewice

26 sierpnia - Kalinowa k. Błaszek

27 sierpnia - Łowicz

2 września - Łódź

Wszelkie informacje o koncertach i towarzyszących im wydarzeniach znajdą Państwo na http://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski oraz na www.facebook.com/KoloryPolski/. Informacji udzielają także pracownicy Filharmonii pod numerem tel. 42 664 79 76. Materiały promocyjne: obszerny informator oraz afisz, można pobrać tutaj: http://filhlodz.nazwa.pl/dziennikarze/Druki_KP_2017.rar

czytaj dalej na temat: 18 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski"

Noc Świętojańska w Inowłodzu

Utworzono dnia 28.06.2017

24 czerwca w pierwszą sobotę wakacji w Inowłodzu powitano lato organizując plenerową imprezę o zabarwieniu historycznym w scenerii ruin Kazimierza Wielkiego.

Imprezę zorganizowali: Gmina Inowłódz, Stowarzyszenie Kultury i Sztuki Kamienica 56 oraz  Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Partnerem wydarzenia była Fundacja Lotto.

Impreza została osadzona w realiach ludowej obrzędowości wigilii Św. Jana. Główne wydarzenia miały miejsce na zamku i podzamczu,  osoby zaangażowane w organizację imprezy strojem i zachowaniem nawiązywały do epoki średniowiecza.

Całość prowadzona była przez animatorów, zapowiadających poszczególne atrakcje. Moderatorzy współpracując ze sobą, zapewniali uczestnikom zabawę, a przy okazji przekazując wiedzę o obyczajach związanych z obrzędowością świętojańską oraz o historii Inowłodza i miejscowych zabytkach. Zabawie towarzyszyła radosna muzyka średniowieczna.

Na podzamczu zrekonstruowane zostały kramy i stragany, na których demonstrowano pracę rzemieślników m. in.: kram zielarki gdzie można było pooglądać zioła i posłuchać opowieści o ich właściwościach , kram aptekarza, rekonstrukcja kuchni słowiańskiej z demonstracją potraw,  kram skryby ze starym księgozbiorem i inne.

Tego dnia pod zamkiem rozbity został obóz rekonstruktorów z Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, biorącej czynny udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem. Podczas oficjalnego otwarcia imprezy przez Wójta Gminy Inowłódz Pana Bogdana Kąckiego, Namiestnik chorągwi dokonał prezentacji swojej drużyny.

Na podzamczu przygotowano również atrakcje dla najmłodszych w postaci obozu kuglarzy –  rekonstruktorów historycznych, którzy poprzez zabawę włączali uczestników aktywnie w imprezę. Między zwiedzającymi przechadzali się szczudlarz, zaczepiając i rozśmieszając publiczność.

Na dziedzińcu zamkowym oraz podzamczu w ciągu dnia odbywały się warsztaty o otwartej formule:

warsztat śpiewu białym głosem,

warsztaty tańca dawnego,

warsztaty wicia wianków,

warsztaty gry na bębnach.

Centralnym wydarzeniem tego dnia był koncert Świętojański, na którym utwory zaprezentowała grupa śpiewaków białym głosem Vinochok. Cztery dziewczyny i jeden chłopak o cudnych głosach - śpiewali pieśni kupalne.  Ciekawą propozycją koncertu był Zespół Zołotar Band, grający muzykę etniczną, słowiańską z rytmami południowymi, stare pieśni z kresów oraz aranżacje autorskie. Wystąpiły również lokalne ludowe zespoły ludowe „Królowianie”, a także Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”. 

Na inowłodzkim rynku w ramach jarmarku Nocy Świętojańskiej zorganizowano plener artystyczny – Strefa Art., którego koordynatorem była Galeria Atelier Anny i Jarosława Luterackich. Artyści prezentowali tam swoje rękodzieło.

Efektem warsztatów wicia wianków był konkurs „Na Najpiękniejszy Wianek Sobótkowy”, który w godzinach wieczornych rozstrzygnięto na podzamczu. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i przyznała 3 nagrody: I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Brzustowie, II miejsce – Sołectwo Dąbrowa, III miejsce – Olga Kaczyńska. Natomiast Publiczność spośród zgłoszonych wianków wybrała swojego faworyta poprzez głosowanie, którym okazała się Amelia Guźniczak.

Pod koniec dnia (po zmroku) nastąpił przemarsz orszaku spod zamku nad rzekę przy akompaniamencie bębnów i w świetle pochodni. Tam wianki puszczano na Pilicę, któremu towarzyszył śpiew grupy Vinochok. Następnie Zespół Muzyczny Quattro zaprosił do wspólnej zabawy.

W ciągu dnia uczestnicy wydarzeń mogli wykonywać zdjęcia, a następnie zgłosić je do udziału w konkursie fotograficznym na fotografię reportażową.

Imprezę zamknęło widowisko tańca z ogniem Fire show w wykonaniu grupy Samsara.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie sponsorom, darczyńcom oraz wszystkim, którzy zaangażowali w przygotowanie imprezy.

Tekst i foto: M. Werkowska

Źródło tekstu: Randia Filutowska

 

 

 

czytaj dalej na temat: Noc Świętojańska w Inowłodzu

Wakacje w GCK i Świetlicach Wiejskich

Utworzono dnia 28.06.2017

Noc Świętojańska - Warsztaty Wicia Wianków

Utworzono dnia 23.06.2017


Informacja

Wszystkich zainteresowanych
warsztatami wicia wianków 
zapraszamy w dniu 24.06.2017 r. 
na dziedziniec zamkowy 
w godz. 12:00 – 14:00 i 16:00 – 19:00.

Na warsztaty prosimy zabrać kwiaty, zioła, deseczkę, świeczkę oraz cienki drucik.

Wianki na konkurs prosimy dostarczyc na zamek do godz.19:00

 Zapraszamy serdecznie!

czytaj dalej na temat: Noc Świętojańska - Warsztaty Wicia Wianków

BOŻE CIAŁO - ZAMEK NIECZYNNY

Utworzono dnia 13.06.2017

GMINNE CENTRUM KULTURY W INOWŁODZU
INFORMUJE, ŻE W DNIU
15 CZERWCA 2017 R. (BOŻE CIAŁO)
ZAMEK BĘDZIE NIECZYNNY!

czytaj dalej na temat: BOŻE CIAŁO - ZAMEK NIECZYNNY

TRADYCJA BICIA MASŁA W LUBOCHNI

Utworzono dnia 12.06.2017

W sobotę 10 czerwca na stadionie sportowym w Lubochni odbył się X Lubocheński Festiwal Masła.

Główną atrakcją imprezy był konkurs ubijania masła, w którym rywalizowały panie z kół gospodyń wiejskich gmin powiatu tomaszowskiego. W tym roku w konkursie gminę Inowłódz reprezentowały panie z KGW w Brzustowie.  Wykonane masło oceniane było według następujących kryteriów: czas wykonania, wygląd masła, smak masła, estetyka, oryginalność podania. Nasze panie w zmaganiach ubijania masła zdobyły II nagrodę. 

Po konkursie organizatorzy częstowali gości chlebem z pysznym świeżutkim masłem. Imprezie towarzyszyły koncerty zespołu MIG, Mr Sebii, Magdaleny Dudzic, Red Guitars, Cover Czerwone Gitary oraz Connect.

Imprezę zakończyła zabawa biesiadna. To była doskonała impreza dla smakoszy masła.

Bo przecież nie ma nic lepszego niż kromka chleba z prawdziwym masłem. Palce lizać!

Tekst i foto: B. Maciejczyk

czytaj dalej na temat: TRADYCJA BICIA MASŁA W LUBOCHNI

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 34

W poprzednim tygodniu: 92

W tym miesiącu: 312

W poprzednim miesiącu: 564

Wszystkich: 33444